Aparatura

Aparatura – jest podstawową elektroniką każdego modelu RC, można je podzielić według kilku kategorii: budowy, częstotliwości, ilości kanałów które obsługują . Na pewno najbardziej rozpoznawalną różnicą jest wygląd, dla tego pierwszy podział jaki można zastosować to na aparatury drążkowe oraz pistoletowe.

Pistoletowe są stworzone z myślą o modelach jeżdżących, gdzie wiodą prym. Lecz zupełnie nie są przydatne w modelarstwie lotniczym gdzie stosuje się klasyczne aparatury drążkowe, które za to można śmiało zastosować do sterowania modelem samochodu .

Poza nadajnikiem aparatura składa się również z odbiornika, a do zestawu otrzymujemy dodatkowo 2 serwa, nadajnik zasilany jest ośmioma bateriami R6, ponieważ pobór jest dość duży od razu zalecam kupno akumulatorków. Zasięg podawany przez producentów jest do ok. 200 metrów, choć tu zaczynają się duże rozbieżności w praktyce. Obecnie najnowsze rozwiązania wyeliminowały problemy wynikające z braku zasięgu bądź odbiorem zakłóceń, choć wiąże się to z dość dużym nakładem finansowym.. Na szczęście w praktyce rzadko wypuszcza się model dalej jak na 50 metrów z prostego powodu, utraty kontaktu wzrokowego .