AM = Amplitude Modulation

Aparatury Kwarcowe, Synteza, Spectrum – główny podział polega na technologii w jakiej nadajnik będzie przekazywał informacje do odbiornika, co wpływa na niezawodność, precyzje i szybkość reakcji. Na szczęście problemy z przekazem sygnału w modelach kołowych nie przynoszą tak katastrofalnych skutków jak w przypadku modeli latających i można sobie pozwolić na odrobinę oszczędności .

 

APARATURY KWARCOWE

Każdy z nas słuchał kiedyś radia na falach krótkich czyli AM . Podobnie jak w radiu nasz sygnał jest narażony na zakłócenia pochodzące z różnych źródeł. Zdecydowanie lepsza sytuacja jest na falach średnich o modulacji FM, co również znamy z radia dźwięk bez zakłóceń a kanały nie nanoszą się na siebie, podobnie jest w naszym przypadku.
Aparatury modeli kołowych pracują w 3 częstotliwościach 27MHz, 40MHz, 75MHz. zarówno w modulacji AM jak i FM. Precyzyjny podział częstotliwości wraz z przypisanymi im numerami kanałów przedstawiłem w tabeli PDF.
Nadajniku i odbiorniku musimy mieć kwarce o takiej samej częstotliwości i modulacji. Para kwarców to kwarc nadawczy TX i odbiorczy RX.
Poza wspominanymi zakłóceniami , może zaistnieć sytuacja że ktoś obok nas będzie używał tej samej częstotliwości dlatego warto zaopatrzyć się w dodatkową parę o innym kanale ( czyli częstotliwości ). Każda z modulacji posiada od kilkunastu do kilkudziesięciu różnych kanałów.

APARATURY „SYNTEZY”

Syntezy – syntezę częstotliwości, czyli układ wytwarzający żądaną częstotliwość w układzie nazywanym PPL (Phase Locked Loop) i  działają w tej samej częstotliwości co aparatury kwarcowe FM , wyróżnia je brak kwarcy.
Ponieważ zastąpione je potencjometrem pozwalającym ręcznie wybrać kanał w odbiorniku a w nadajniku ustawić na wyświetlaczu odpowiednią częstotliwość. Ale za taką wygodę należy dodatkowo zapłacić a czas potrzebny na zmianę częstotliwości jest taki sam jak wymiana kwarcy w aparaturze klasycznej.
Z powodu oszczędności często spotyka się mieszanie odbiorników kwarcowych z aparaturami typu synteza, szczególnie jak posiadamy kilka modeli . Odbiornik kwarcowy jest o połowę tańszy od syntezy . W nadajniku Sanwa z prawej strony umieszczono dodatkowy wyświetlacz na którym można na bieżąco odczytać i zmienić częstotliwość.


APARATURY SPECTRUM”

Najnowsze technologie rozwinięte przez firmy telekomunikacyjne oraz komputerowe, znalazły również zastosowanie w modelarstwie RC.
Najnowsze modele pracują na częstotliwości 2,4GHz,.transmisja na tej częstotliwości wyklucza pokrycie się pasma innego zawodnika z uwagi na prawie nieskończoną ilość kombinacji częstotliwości.
Modulacja 2,4GHz jest również czystsza choć nie znaczy że zupełnie pozbawiona zakłóceń. Wygodą jest fakt nie występowania tutaj żadnych kwarcy a cały proces odbywa się automatycznie.  Po włączeniu nadajnika i odbiornika w ułamku sekundy zostaje automatycznie nadana niepowtarzalna częstotliwość,  dodatkową zaletą jest bardzo krótka antena aparatury oraz odbiornika ( w przypadku odbiornika nie wystaje poza karoserie, co znacznie poprawia estetykę oraz funkcjonalność )

Sama nazwa „spectrum” jest zarezerwowana dla firmy o tej samej nazwie, która jako pierwsza zastosowała to rozwiązanie w aparaturach RC


Niektóre aparatury z górnej półki mają możliwości wymiany całych modułów, dzięki czemu możemy używając jednego nadajnika zmienić w razie potrzeby i odpowiednio zasobnego portfela, całą elektronikę nadawczą wybierając : FM z kryształami, Syntezą lub spectrum 2,4GHz