ARF lub ARTF

ARF lub ARTF – ( almost ready to fly ) oznacza, że w oferowanym przez sklep zestawie brakuje pewnych elementów niezbędnych aby po zakupieniu zestawu rozpocząć przygodę z lotniczym modelarstwem RC.

Często jest to brak w zestawie aparatury sterującej lub akumulatorów, dlatego należy uważnie sprawdzać co wchodzi w skład zestawu a co trzeba dokupić w przypadku ARF,  dla początkujących jest to niezrozumiałe dlaczego tak są sprzedawane zestawy, ale jak się głębiej zastanowić to modelarze często posiadają jedną aparaturę do kilku modeli podobnie z akumulatorami i wówczas model ARF jest jak najbardziej zrozumiały.

Początkujący powinni zwracać uwagę na oznaczenie RTF ( ready to fly ) czyli gotowy do lotu, często odnosi się do zestawów częściowo lub kompletnie złożonych, posiadających aparaturę ale nie koniecznie akumulator oraz ładowarkę. Dlatego dla początkujących zalecam pytanie sprzedawcy co należy dokupić z elementów modelarskich, bo oczywiście często jest potrzebny klej, nożyk, baterie do aparatury i inne dodatki nie będące typowo modelarskimi.