Kwarce

kwarce RC
Kwarce – występują jako wymienny element aparatury nadawczo-odbiorczej. Dzięki różnym częstotliwościom, można na małym obszarze używać kilku model bez obaw o wzajemne zakłócanie. Podobnie jak w radiu są dwie modulacje kwarcy AM oraz FM, i tu ważna uwaga Aparatury przystosowane do pracy w zakresie AM nie będą współpracowały z kwarcami FM, oraz na odwrót.
Kolejny podział to na zakres 27 MHz, 40 MHz, 75 MHz oraz kilka innych spotykanych w modelarstwie lotniczym, i tu podobnie należy zwrócić uwagę do jakiego zakresu jest przystosowana wasza aparatura.
I wreszcie dochodzimy do zakresu w którym możemy śmiało zmieniać w naszej aparaturze częstotliwości.
Ja posiadam aparaturę SANWA pracującą w modulacji FM oraz częstotliwości 75 MHz, i mam do wyboru 30 różnych kwarcy zaczynając od 75.410 MHz aż do 75.990 MHz . Na przedstawionym zdjęci widzimy dwa kwarce o częstotliwości 75.950 Mhz oznaczonymi jako kanał 88 ( wprowadzono oznaczenie dwu cyfrowe dla łatwiejszego zapamiętania, każdy kanał odpowiada innej częstotliwości w MHz )
W odbiornikach stosujemy kwarce oznaczone symbolem RX, natomiast w nadajnikach symbolem TX Szczególnie osoby planujące występowanie na zawodach powinny zaopatrzyć się w dodatkową parę kwarcy, by zmniejszyć prawdopodobieństwo użycia tej samej częstotliwości przez dwóch zawodników.