Rozładowywarka

Rozładowywarka – jedno z wielu urządzeń drugoplanowych, mających na celu utrzymywanie pakietów w dobrej kondycji. Poprzez rozładowywanie wysokim prądem nasze pakiety zachowują żywotność i wysoką pojemności .
Powstały za czasów panowania akumulatorów Ni-Cd, i choć NI-MH nie posiadają tak zwanej „pamięci” to proces ten ma również pozytywny wpływ na kondycje pakietów.
Na rynku można spotkać wiele typów rozładowywarek, od najprostszych opartych na szeregowo połączonych żarówkach samochodowych po zaawansowane rozładowywarki procesorowe.

Niema jednej ściśle określonej metody rozładowywania przez co zarówno modelarze jak i producenci mają podzielane zdanie w tej kwestii. Jeżeli chodzi o prąd rozładowywania to najczęściej jest w przedziale 10A – 30A.
Natomiast najwięcej dyskusji jest o granicę do której można bezpiecznie rozładowywać pakiety Ni-MH, najczęściej podawaną wartością jest 0,9 V na cele ( i tu warto podkreślić że mowa o 0,9 V pod obciążeniem, mierząc miernikiem bez obciążenia jest to ok 1,21 V na cele ) .

W wielu źródłach można znaleźć informacje, że po rozładowaniu do 0,9V można bezpiecznie zejść do napięcia 0,6V na cele pod warunkiem że będzie to dokonywana prądem 1-3 A.
Dla użycia większości rozładowywarek niezbędne jest polutowanie pakietów w układzie IIIIII, dzięki czemu cele są podłączone indywidualnie. Obecnie na rynku istnieje wiele modeli znacznie różniących się zarówno ceną jak i zaawansowaniem budowy. Przedział cenowy jest bardzo szeroki zaczyna się już od 30 zł a dochodzi nawet do 600 zł.
Ze strony wygody warto zwrócić uwagę na rozładowywarki posiadające „cut-off” czyli automatyczne zakończenie rozładowywania po spadku do ustalonego napięcia, natomiast tańsze modele mają jedynie sygnalizację w postaci gasnących diod po osiągnięciu napięcia 0,9 V
w wersjach wyposażonych w procesor prąd rozładowywania dobierany jest automatycznie i indywidualnie dla każdego ogniwa, spada wraz ze spadkiem napięcia ogniwa a wszelkie informacje o czasie , napięciu oporze na poszczególnych celach aż do ilości oddanych mAh pokazywane są na wyświetlaczu.