RTF

RTF – (ready to fly ) oznaczenie zestawów samolotów zdalnie sterowanych sprzedawanych w sklepach ma za zadanie podpowiedzieć, że jest to zestaw kompletny ( lub prawie kompletny ) typowy dla początkującego modelarza. Często jest to model złożony lub częściowo złożony i wyposażony w elementy elektroniczne jak silnik, regulator, serwa, odbiornik itp.

Niestety nie jest to regułą i zdarza się, że w zestawie jest lub nie : akumulator czy ładowarka dlatego warto dopytywać się przed zakupem co należy dokupić aby uruchomić i odbyć pierwsze loty jako początkujący.

 

Dla bardziej zaawansowanych oraz tych co planują samemu skompletować podzespoły są modele oznaczone jako ARF lub ARTF  ( almost ready to fly ) najczęściej nie posiadają aparatury, akumulatora a czasem serw lub innych podzespołów .

Kolejnym opisem z jakim może występować ten samo model samolotu zdalnie sterowanego jest KIT – oznaczający sam model nie złożony bez żadnych osprzętów elektronicznych, w zestawie może być śmigło, kołpak i inne drobiazgi.