Nowe monety 2020 – wrzutniki CashFlow

 

Czas na aktualizację wrzutników na monety 2020

 

Problem z rozpoznawaniem nowych monet w Parkometrach, Biletomatach oraz automatach vendingowych, pojawiły się w połowie 2020 roku i z każdym dniem narastają.
Powodem tego jest zmiana jakiej dokonało NBP emitując nowe monety ( srebrne ) 10gr, 20gr, 50gr, 1zł. Choć monety zachowały swój kształt, i wagę to poza różnicą w grawerunku w rewersie bilon datowany na 2020 r jest wykonany z innych metali, a wrzutki podczas skanowania monet badają ich strukturę, przez co te monety są traktowane jako nieznane.

W takiej sytuacji klienci albo rezygnowali z zakupu albo co gorsza rysowali automaty monetami licząc, że to zadziała na jej przyjęcie. Skala tego zjawiska będzie coraz większa, ponieważ NBP na bieżącą wymienia zużyte monety i skala zjawiska będzie narastać.

monety_2020_wrzutnik

Struktura metalu uległa zmianie,jest to spowodowane próbą obniżenia kosztu samych monet ( metali z których są wykonane )a dokładnie dotychczas monety były bite ze : stopów metali szlachetnych miedzionikiel (MN 25), natomiast w 2020 zmieniono skład na : stal pokryta miedzią i niklem. Każdy z nas może łatwo to sprawdzić, wystarczy zwykły magnes przyciągnie tylko 2020 ( oraz część 5gr, 2gr po 2017 )
https://www.nbp.pl/ Emitowane Monety

Ciężko określić koszt dla państwa na takim ruchu, ale na pewno koszt, wymiany, przeprogramowania urządzeń korzystających z bilonu będzie w skali kraju bardzo wysoki.

Osoby które w swoich automatach posiadają wrzutniki monet Coinco Global, mają największy problem ponieważ jak dotąd nie spotkaliśmy się z możliwością  aktualizacji.
Zdecydowanie lepiej jest z MEI CashFlow oraz Currenza, gdzie mamy można aktualizować sprzęt do nowych monet. Koszt w wyspecjalizowanych firmach to 50 zł netto, po aktualizacji wrzutnik obsługuje zarówno stare jak i nowe monety.

monety_2020

 

 

Wrzutniki CashFlow 7900 ( z wyświetlaczem ) – w tym wypadku łatwo sprawdzić czy wrzutnik obsługuje nowe monety . Po włączeniu, należy przycisnąć „żółty guzik” po czym dwukrotnie „B”.
Jeżeli w górnym wierszu pojawi się  (1)  795117532 V10 – to wrzutnik obsługuje nowy bilon.

Aktualizacja to koszt 30-80 zł netto, ale jest niezbędna i czym wcześniej ją wykonasz tym mniej odrzuconych transakcji i porysowanych automatów.

7900